Příští harc

15.6.2024
Praha křížem krážem
(pozvánka)

Novinky

 • [27.5.2024]
  Téma tábora je tady! Harcovníci na Kavčích horách.
 • [1.2.2024]
  Přihlášky spuštěny! Není na co čekat.
 • [21.1.2024]
  Přihlášky na tábor se spouští již 1.2.2024. Nenechte si to ujít!
 • [13.9.2023]
  S radostí vám představujeme našeho nového takyrála pro příští rok - Vítka!
(otevřít archiv)

Naše komunita


Man vs Wild: Winter edition II

Report z harcu

V sobotu odpoledne jsme se sešli v počtu tří nejstatečnějších harcovníků na hlavním nádraží v Praze a vyrazili vstříc sněhovému dobrodružství. Tříhodinová cesta vlakem utekla jako voda a my se z krásně jarní slunné Prahy dostali do studeného a sněhem zavátého Horního Kořenova za Tanvaldem v Krkonoších.

Po příjezdu do hor nás čekal ještě asi hodinový přesun na kopec Zámky (1002m.n.m.). V poslední fázi výšlapu jsme se museli popasovat s útrapami vegetace a 80cm sněhem neprostupného terénu a postupnou tmou. Věru zvládli jsme to, celý šťastný, že jsme dobili kopec. Poté jsme si našli palouček na přespání a začali si budovat sněhové příbytky (Iglú).

To nám zabralo celkem vela času, odhadem 3-4 hodiny. Sněhové podmínky byli velkolepé. Stavět iglú v 80cm vrstvě sněhu je o dost lehčí práce, nicméně teplotní podmínky nebyli ideální (-3°C), sníh byl 20cm na povrchu zmrzlí a pro lepší lepivější bylo potřeba se prokopat. Míti polní lopatku se ukázala jako obrovská výhoda.

Nicméně každý z nás si poradil a před půlnocí se v lese tyčilo jedno Tomovo iglú se vším všudy, jedno Honzovo polo iglú s plachtou a jeden Jendův plachtový přístřešek. Po náročném stavění jsme si zaslouženě posedali k večernímu ohni, ohřáli naše studené ruce a povečeřeli. Lehce po půlnoci jsme šli za dohasínajícího ohně spát.

V neděli ráno přišlo příjemné překvapení v podobě nové 10cm pokrývky sněhu. Po rozcvičce a snídani jsme vyrazili směrem k vodní nádrži Souš. Cesta byla divoká. Neminulo nás opětovné brodění ve vysoké vrstvě sněhu a hustém lese. I pár potoků jsme museli přebrodit a běžkařům vyhnout. :D Po příchodu k nádrži jsme dočerpali síly, zkoukli obří vodní dílo, pár foteček udělali a zase jsme vyrazili na cestu.

Přišel čas oběda a my jsme na trase narazili na celkem obyčejnou budovu restaurace. Řekli jsme si že to půjdeme zkusit a zjistili jsme, že jde o celkem luxusní wellness resort, kam úplně s výbavou na přežití nezapadáme. I tak jsme si objednali borůvkové knedlíky, malinovku a poté co v nás zmizel oběd jako nic, jsme si to pelášili po cestě dolů do Tanvaldu. Každý další metr sestupu se snižovala pokrývka sněhu až nebylo dole skoro nic a začalo mrholit.

Pak už jenom příchod na nádraží a cesta vlakem do Prahy.

Závěr

Na konec bych chtěl pochválit odvahu a odhodlání trojkového zdrápance Honzy Jiráka, který se nebál vyjít útrapám vstříc a šel s námi staršími na takto náročný harc. Jsem rád, že si vyzkoušel, jaké je to postavit si své vlastní iglú, rozdělat oheň, brodit se za tmy v lese ve sněhu i to, co obnáší spaní v zimních podmínkách. Vše nakonec zvládl s lehkostí a já doufám, že ho nové zkušenosti v životě obohatí.

Takyrála Jendu samozřejmě také chválím, avšak on už je zkušený Eskymák :D

Fotky z výpravy jsou již na stránkách, tak se podívejte, jak jsme zápasili s přírodou a na harcu Man vs Wild: Winter Edition III na viděnou !!!

S pozdravem

Takytán Tom

PS: A toto si tu nechám bokem pro příští harc...

13:11 Odjezd hlavák, 16:25 Příjezd Horní Kořenov, 17:30-18:00 Tma, 18:30 Příchod na horu Zámky, 19:00 Start stavěčky, 23:00 Konec, Večeře, 0:30 Spánek, Ne 9:30 Vstávačka, 11:00 Odchod, 13-14 Oběd , 15:58 Vlak z Tanvaldu, 18:45 Příjezd Praha

Zpět na Plán harců

Foto týdne


Týden 10.6.-16.6.
(otevřít archiv)

Kontakt

JH Staré Hraběcí (my)


JH Valdov

Online kalendář

Nyní už Vám neunikne žádný harc ani jiná naše akce!
Vytvořili jsme pro Vás sdílený kalendář, ve kterém naleznete všechny plánované harcy a který se vždy automaticky aktualizuje, pokud se cokoliv změní nebo objeví nového:
https://www.harcovnik.cz/kalendar Adresu zkopírujte a vložte ve svém kalendáři do políčka pro vložení síťového kalendáře pomocí URL. Je kompatibilní se všemi klienty podporujícími formát iCal (.ics), např. Thunderbird, Outlook nebo Google kalendář. V případě nesnází Vám rádi pošleme konkrétní návod e-mailem.
Harcovnický kalendář